ÇALIŞMA ALANIM – ATELYEM (WORKSHOP)

ATELYEM – MY WORKSHOP

Atölyem

Elektronik benim için orta okuldan bu yana bir oyun alanı – hobi olmuştur. O zamanlardan bu yana daima evin bir köşesinde bir atölyem oldu.

Sadece elektronik değil fizik ve kimya da ilgi alanıma girdiğinden epeyi karmaşık, sesli ve bazan kokulu-dumanlı köşeler olurdu buraları. Annem bir şeye benzetemediği alet edevatıma pek el sürmezdi.

Çalışmaya başladıktan sonra faaliyet alanını biraz daraltıp elektronikle sınırladım. (Ömerli’de yaptığım ev ve inşaat faaliyetlerini saymıyorum.)

Atelyedeki çalışma masam

Evlenince, eşim evdeki dağınıklığa -bana tahsis edilmiş birkaç metrekare içinde dahi olsa- daha az tolerans gösterdiğinden bu işler zorlaştı.

Sonunda 2017 de emekli olduğumda kendime bir hobi atölyesi yapmaya karar verdim ve yaptım da. Maltepe’de babamın inşaat artığı malzemelerini depoladığı 15-20 metrekarelik bir depoyu temizleyerek, ahşap tezgah ve masalar yaptım. Kendime mekanik, gürültülü ve toz çıkaran çalışmalarımı yürüteceğim bir sığınak oluşturdum. Esnaftan ziyaretçilerim de geliyor, çay içip sohbet ediyoruz, keyifli oluyor

.

Atelyemde çalışma tezgahım

Bu atölye dediğim gibi, mekanik çalışmalar için. Yaptığım cihazların prototip kutuları, baskılı devreleri, içinde kesme biçme yapıştırma olan her şey burada olup bitiyor. Epeyi bir marangoz aletim de var. kaba saba marangozluk işlerini de burada yapıyorum, tabi kapının dışında.

Bu arada, atölyemi 4-5 tane kedi ile paylaşır durumdayım. Ben el koymadan önce kendiler burada barınıyorlarmış, kışın soğuğunda kapı dışarı edemedim. Havalar ısınınca daha az tolerans gösteriyorum ama burayı bayağı sahiplenmiş oldukları da apaçık. Bunların hamisi olan Aydın amcamı dişilerinin kısırlaştırılması konusunda ikna ettim. Ne de olsa ev sahibiyim, üremeleri konusunda söz sahibiyim değil mi? Neyse ergin durumda olan ikisini kısırlaştırdık.

Korsan kiracılarım

Ama henüz çok genç olan – bir yaşının altında- bir kara dilberi sonraya bırakmıştık. Meğersem kerata sağda solda flört ediyormuş. Hamile kaldı, bizi gafil avladı ve 3 yavru dünyaya getirdi.

Güya yaz geldi diye atölyeye sokmuyordum ama mecburen bebekler ve annelerini ağırlamak zorunda kaldım. Yavrular büyüyene kadar  böyle.

Şimdi bunlar da büyüyecek, hem analarını hem bunların dişi olanlarını kısırlaştıracağım. Kısır da olsalar, kızışma zamanı kapıma gelen kazanovalarla kovalamaca oynayacağız. Başa gelen çekilir ne yapayım.

Atelyedeki tezgah ve masaların hammaddesi – çürümekte olan inşaat keresteleri

Atelye’deki ahşap işlerini (Masa-çalışma tezgahı vb.) babamın inşaat artığı çürümekte olan kerestelerini kullanarak yaptım. 4-5 hafta sürdü. Komşu esnaftan epey takdir topladım diyebilirim

Keşke Önce-Sonra diye fotoğraf çekseymişim.

Elektronik devre tasarımı montajı, testi vb. gibi temiz işleri gene evde yapmaya devam ediyorum. Hanım tozun gürültünün büyüğünü sürgün ettiğinden memnun, bu kadarına da ses etmiyor. Çalışmalarımın çok büyük bölümü yazılım geliştirme ve kodlama olduğundan o işleri salonda koltukta otururken bile yapabiliyorum.

Elektronik çalışmalar köşem.

Gene de evdeki köşemde üzeri zaman zaman bayağı kalabalıklaşan masadan ibaret bir elektronik atölyem var.

Burada STM32F103 ve ESP8266/32 tabanlı akıllı cihazlar geliştiriyorum. Sıradışı bir şey yapma iddiamı çoktan geride bıraktım. Parlak bir fikir olduğu düşüncesi ile haftalarca çalışıp geliştirdiğim cihazların aynısı ya da benzerlerini Çinlilerin üç kuruşa internette sattıklarını görmekten sıkıldım.

Bu saatten sonraki iddiam “ben de yapabiliyorum” diyebilmek ve sürekli olarak yeni şeyler öğrenmekten ibaret. Enerjimin herşeyi öğrenmeye yetmeyeceğini de artık kabul ettiğimden belirli bir mikroişlemciye odaklanarak, belirli kodlama ve tasarım platformlarını kullanarak devam ediyorum. Aksi halde tüm gelişmeleri takip etmeye kalkarsam darmadağın olacağımı farkettim.

Bu nedenle ucuz ama yetenekli bir mikroişlemci olan STM32F103 ü seçtim, kablosuz internet fonksiyonları ve IOT  için de ESP8266/32 de karar kıldım. Programlama için gömülü sistemlerde C ile, kullanıcı arayüzü ve PC üzerindeki uygulamalar için PYTHON ile çalışıyorum, işletim sistemi olarak MacOS, WINDOWS ve LINUX üzerinde çalışıyorum. C programlama için KEIL MDK platformunu, ESP söz konusu olduğunda da ARDUINO yu kullanıyorum. Internet ve WEB için HTML ve JAVA da gerekiyor. Arada Raspberry Pi’ye de el atmam gerekiyor ama epeydir elimi sürmedim.

Güncelleme – Ocak 2020 : C dilinde uygulama geliştirmek için KEIL kullanmıyorum. Artık STM32 Cube IDE kullanıyorum.

Çizim ve mekanik tasarımda EAGLE (E Şema ve PCB), Fusion360 (mekanik tasarım), Inkscape (çizim-CNC için Gerber kod üretimi) kullanıyorum.

Güncelleme 2019 : CNC ile PCB üzeriminde kullanılacak Gerber kodları için artık Carbide Copper yazılımını kullanıyorum. Bu iş için artık Inkscape’e gerek kalmıyor.

Bu sınırlamalarla dahi herşeyi ayrıntıları ile öğrenmek mümkün olmuyor. Hatta bir süre el atmasam öğrendiklerimi unutup, gerektiğinde hatırlamak için yeniden ders çalışmam gerekiyor.

Evet, olanaklarımız bu kadar, aslında ihtiyaç duyduğum herşeyim var. Bir şeyleri yapamıyorsam tek mazeretim zaman yetmezliği ya da tembelliktir.

Bu yayının sonu – Selçuk Özbayraktar Mayıs 2018