STM32F103C8 PİCO ve MAPPLE İÇİN TFT ADAPTÖR KARTLARI

Daha önce 64 ayaklı STM32FxxxRB MCU ler için geliştirme kitleri tasarlamıştım. Onları anlattığım yayınlarıma ulaşmak için: Paralel girişli TFT kullanan için burayı tıklayabilirsiniz, SPI girişli TFT kullanan için de burayı.

Bu yayın STM32F103C8, 48 ayaklı MCU modüllerine yönelik.

48 ayaklı STM32F103 mikroişlemci tabanlı Pico ve Mapple adıyla satılan Çin yapımı modüller hobby kullanıcıları arasında çok popülerler. Benim malzeme kutularımda da bunlardan epeyce var.

48 ayak ve 64KByte Flash kapasitesi ile gerçekleştirilebilecek projeler için çok uygun bir seçenek oluşturuyorlar.

Soldaki Pico, sağdaki de Mapple Leaf modül.

hemen her projede bu modüllere en azından bir ekran bağlamamız gerekiyor, I2C arayüzlü bir çevre birimi de sık sık gerekiyor.

Bu durumda bu küçücük modüllerle ekran ve çevre cihazları arasındaki onlarca jumper kablo yumağı bizi hayatımızdan bezdiriyor. İkide bir yerinden çıkan, yanlış yerlere takılan kablolarla uğraşırken, bakıyoruz ki enerjimizin çoğu bunarla boğuşmaya gitmiş.

Bu nedenle bu iki modülün SPI arayüzlü TFT lere kolayca bağlanmasını sağlayan birer adaptör kartı tasarladım. Bu kartların kenarlarına I2C, UART, SWD programlama pinlerine, GPIO pinlerine kolayca erişim sağlayacak konnektörler de koydum ve rahat ettim.

PİCO ADAPTÖR

Pico adaptörün üst görünüşü böyle, soldaki gibi. TFT ekran arka tarafta takılı, TFT üzerindeki takılı SD kart da görülüyor.


Bu da aynı plaketin ekran takılan alt yüzü. Üst kenardaki 4 lü başlık SD Kart SPI konnektörü. Pico modülün tüm GPIO pinlerine erişim vermemiş olduğum görülüyor. Bunun tembellik ve kartı bir an önce üretime verme aceleciliği dışında bir açıklaması yok maalesef. Beyaz silk screen pin açıklamalarının olmaması da aynı nedenle.

PİCO ADAPTÖR KONNEKTÖR ATAMALARI

Madem tembellik edip kart üzerine bastırmamışım, o halde bari konnektör etiketlerini burada vereyim. Zira ben de ezberimde tutmuyorum, her seferinde EAGLE tasarım dosyalarını açıp ne neredeymiş bakmak zorunda kalıyorum. Buraya bakmak daha kolay olur.

TFT KOnnektöründeki Miso pini hiçbir CPU GPIO suna bağlı değil. Zira şu anki uygulamalarımda TFT den veri okumuyorum. Ama günün birinde gerekli olursa telli bir atlama ile bağlantı yapmak zorunda kalacağım.

MAPPLE ADAPTÖR KARTI

Mapple Leaf Modülü çok ucuza bulduğum için, hem de bolcana almıştım. Bu modülü Arduino uyumlu ayak dizilimi arayanlar için tasarlamışlar. Ayakların yanlarındaki etiketler CPU’nun GPIO isimleri değil, Arduino’ya has D0, D1.. vb etiketler. Ben sevmedim. Hangi pin hangi GPIO onu görmek isterim, STM32 Arduino IDE kullanmıyorum çünkü.

Bu da Mapple Adaptör kartının TFT takılan tarafı.
Mapple da SWD programlama pinleri, Pico da olduğu gibi ayrı bir konnektör üzerinde değil. Pico’yu daha çok sevmem için bir sebep daha.
Ben de adaptör kartına bir SWD konnektör koyarak bu eksikliği gidermeye çalıştım. Sol tarafta görülen SWD konnektörün 4. pininin 3.3V Vcc ye bağlı olması gerekiyordu, tasarımda atlamışım. Onun için fotoda görülen atlama kablosu lehimlenmiş durumda.

MAPPLE ADAPTÖR KONNEKTÖR ATAMALARI

TFT DOKUNMATİK (TOUCH PANEL) PANEL PİNLERİ

Hem Mapple hem de Pico adaptör kartlarında TFT konnektörlerinde T C lk, T CS, T DI … gibi pinler görülüyor. Bunlar eğer TFT üzerinde var ise, dokunmatik panel SPI erişim uçları. Bu pinler adaptör kartında CPU daki hiçbir GPIO’ya bağlı değil. Benim SPI TFT lerimde dokunmatik panel olmadığından bunları bir yerlere bağlamaya çalışmadım.

SON SÖZ

Çinde plaket yaptırmayı bir deneyeyim diyerek bu iki kartı alelacele tasarlayıp sipariş etmiştim. Hani 3-5 dolara 10 adet yapıyorlar ya. Bu iki adaptör çift olarak 10×10 cm karta sığdığından, siparişe toplamda 20 adaptör giriyordu.

Keşke birkaç gün daha geç sipariş etseymişim de yukarıda sözünü ettiğim eksiklikler de olmasaymış.
Bu plaketlere bu kadar işim düşeceğini tahmin etmemiştim, çalışmalarıma hız kazandırdılar.

İsteyen olursa EAGLE dosyaları gönderirim ama üzerinde biraz çalışmaları gerekir. Her seferinde en az 10 plaket sipariş edildiğinden, fazla plaketi olanlardan hediye de kabul ederim. Komşuya verilen yemek kabı boş iade edilmez malum.

Bu yayının sonu – Selçuk Özbayraktar Temmuz 2020